Veterinarski fakultet - prikaz tečajeva cjeloživotnog usavršavanja

Prikaz tečaja

Fiziologija probave, hranidba i metabolički poremećaji preživača

Tip tečaja: Specijalistički tečaj Područje: Animalna proizvodnja i biotehnologija


Prilikom uplate, uplatnicu ispunite na slijedeći način:

Uplata na: Veterinarski fakultet, Zagreb, Heinzelova 55
IBAN: HR1723600001101354554
Poziv na broj: 221-06
Svrha: Tečaj 221-[prezime i OIB polaznika]

Napomena: uplate moraju biti zaključene najkasnije sedam (7) dana prije početka tečaja.



Voditelj tečaja
Doc. dr. sc. Tomislav Mašek
Zavod za prehranu i dijetetiku domaćih životinja

Iskustvo i kompetencije
Voditelj tečaja zaposlen je na radnom mjestu docenta za predmete „Opća hranidba“ i „Primjenjena hranidba“. Voditelj je i osnivač predmeta „Komparativna hranidba i metabolizam domaćih i divljih životinja“ i „Dijetetika životinja“ u integriranom studiju i „Optimalizacija obroka i krmnih smjesa“ na doktorskom studiju te sudjeluje i u predmetima usmjerenja na Veterinarskom fakultetu. Također sudjeluje i u tečajevima za osobe koje rade s pokusnim životinjama i na doktorskom studiju Medicinskog fakulteta u Splitu. Uz to sudjeluje u edukaciji veterinarskih inspektora pri Upravi veterinarstva iz područja analize hrane za životinje i štetnih tvari u hrani za životinje. Suradnik je na jednom projektu Ministarstva obrazovanja i znanosti, na tri VIP projekte te na tri stručna projekta. Autor je skripta “Opća i primjenjena hranidba: pripreme za vježbe” i poglavlja o hranidbi životinja u „Veterinarskom priručniku“ te 12 znanstvenih radova citiranih u Current Contentsu. (http://bib.irb.hr/lista-radova?autor=264540).


Suradnici

 Dr. sc. Blanka Beer-Ljubić  Zavod za fiziologiju i radiobiologiju  Predavač
 Dr. med. vet. Diana Brozić  Zavod za prehranu i dijetetiku domaćih životinja  Predavač
 Dr. med. vet. Lana Pađen  Zavod za fiziologiju i radiobiologiju  Predavač
 Prof. dr. sc. Mirna Robić  Zavod za patološku fiziologiju  predavač
 Prof. dr. sc. Zvonko Stojević  Zavod za fiziologiju i radiobiologiju  Predavač



Sažetak

Tečaj se bazira na povezanosti fiziologije i hranidbe životinja kao uzroka velikog broja poremetnji u uzgoju preživača. Simbiotski odnos mikropopulacija - preživač čini jedinstvenu cjelinu u kojoj preživač daje idealne uvjete za rast i razmnožavanje mikropopulacije dok mikropopulacija daje preživaču niže masne kiseline kao izvor energije i svoje stanice kao izvor bjelančevina. Međutim, nepravilna prehrana rezultira promjenama u sastavu mikropopulacije i fermentaciji. Nastali poremećaji očituju se promjenom pH sadržaja predželudaca, poremećajima u motorici i promjenama u sastavu produkata fermentativne razgradnje sadržaja. Ključno razdoblje energetskog poremećaja je početak laktacije, kada proizvodnja mlijeka naglo raste, a time i potrebe za hranjivim tvarima koje se koriste za sintezu sastojaka mlijeka. Posljedično tome dolazi do niza metaboličkih poremećaja koji se očituju kako klinički tako i subklinički. Od osobitog značenja su upravo subklinički poremećaji koji se ne očituju vidljivim znakovima bolesti, već uzrokuju smanjenu proizvodnju, poremećaje u spolnom ciklusu i patološke promjene na pojedinim organima (jetra, kosti), koje će i u sljedećoj laktaciji nepovoljno djelovati na proizvodnju mlijeka i plodnost te time umanjiti ekonomsku korist. Znanje u području hranidbe životinja i srodnim znanostima posljednjih godina raste izuzetnom brzinom. Kao rezultat životinje dobivaju uravnoteženije obroke nego ikada prije pa velikom brzinom raste proizvodnja i kvaliteta životinjskih proizvoda. Poseban napredak ostvaren je u području precizne optimalizacije količine hranjivih tvari koja smanjuje troškove proizvođačima i smanjuje onečišćenje okoliša dušikom. Značajan napredak ostvaren je i u analitici hrane za životinje kao i u tehnologiji proizvodnje.

            Cilj tečaja je upoznati polaznike s najnovijim spoznajama o fiziologiji i patološkoj fiziologiji probave u preživača te povezati ulogu probave s metabolizmom. Tijekom tečaja polaznicima će biti obrazložene metaboličke promjene u različitim fazama proizvodnje, s naglaskom na metaboličke poremećaje koji nastaju kao posljedica visoke laktacije. Osobita pozornost posvetit će se poremećajima energetskog metabolizma, prometa minerala i bjelančevina, te promjenama u funkciji pojedinih organa. Kroz praktični rad u laboratoriju polaznicima će se prikazati mogućnost rane dijagnostike subkliničkih poremećaja te preveniranja materijalnih gubitaka. U dijelu o analizi hrane polaznici će biti upoznati sa svim suvremenim analizama hrane za životinje s posebnim osvrtom na one koje su uvedene u posljednje vrijeme (deterdžentska metoda, enzimatska metoda, identifikacija animalnih bjelančevina u hrani). U dijelu o proizvodnji hrane detaljnije će biti objašnjeni oblici hrane i novije tehnologije proizvodnje te njihov utjecaj na proizvodnost i zdravlje. Ukratko će biti predstavljeno i tržište dodataka hrani za životinje kao vjerojatno najbrže razvijajuće područje unutar hranidbe životinja. Zakonodavstvo će biti predstavljeno s posebnim osvrtom na prilagodbu pojedinim direktivama Europske unije i kompatibilnosti s trenutnim zakonodavstvom u Republici Hrvatskoj. Posebna pažnja će biti posvećena novijim trendovima u prehrani preživača u pojedinim razdobljima života i fiziološkim fazama uzgoja

            Priznavajući potencijalnu raznolikost radnih mjesta i predznanja mogućih polaznika namjera tečaja je prvenstveno pružanje svih potrebnih informacija za terenske veterinare, bez ulaženja u preveliku tehničku složenost. Zbog toga će svi suradnici i voditelji biti trajno dostupni za konzultacije svim polaznicima, a ovisno o interesu moguće je pokretanje i naprednog tečaja.




Mjesto održavanja
fakultet

Datum-i održavanja tečaja:
 06.06.2014. 

Trajanje tečaja:
2 dana

Tiskani materijal:
da

Predviđeni broj polaznika:
od 5 do 15

Uvjetovanost tečaja:
Dr. med. vet.

Ukupna cijena:
1600,00 Kn

Program tečaja:

Dan Od Do   Tema
 1  09:00  09:45   nastavni sat   Probava u buragu
 1  09:45  10:30   nastavni sat   Kemijski sastav hrane i sustavi procjene
 1  10:30  10:45   stanka   
 1  10:45  11:30   nastavni sat   Hranidba preživača u reprodukciji i suhostaju
 1  11:30  12:15   nastavni sat   Energetski metabolizam u vrijeme laktacije
 1  12:15  13:00   nastavni sat   Koštana pregradnja
 1  13:00  13:45   stanka   
 1  13:45  15:00   nastavni sat   Praktični rad: uzimanje uzoraka hrane, fizikalni pregled, pregled fecesa, metabolički profil
 2  09:00  09:45   nastavni sat   Hranidba preživača u laktaciji
 2  09:45  10:30   nastavni sat   Patofiziološke osnove metaboličkih bolesti kod preživača
 2  10:30  10:45   stanka   
 2  10:45  11:30   nastavni sat   Hranidbena prevencija metaboličkih bolesti kod preživača
 2  11:30  12:15   nastavni sat   Pisani ispit
 2  12:15  13:00   nastavni sat   Rasprava i anketa

  [povratak na listu]

Izradio Odsjek za informatiku